Uluslararası Öğrenci Müdürlüğü -

Akreditasyon

gelişim üniversitesi
  1.   Uluslararası Öğrenci Müdürlüğü
  2. İçerik


Akreditasyon  Eğitimde uluslararasılaşmaya büyük önem veren İstanbul Gelişim Üniversitesi, uluslararası akreditasyon ve yabancı üniversitelerle imzaladığı protokoller ile öğrenci ve mezunlarına dünyanın her yerinde eğitimine devam etme ve işe yerleşme imkânları sunmaktadır.
 
  Eğitimde uluslararasılaşmaya büyük önem veren İstanbul Gelişim Üniversitesi, uluslararası akreditasyon ve yabancı üniversitelerle imzaladığı protokoller ile öğrenci ve mezunlarına dünyanın her yerinde eğitimine devam etme ve işe yerleşme imkanları sunmaktadır.
Saygın Dünya Üniversitesi” olma yolunda fiziki kapasitesine, insan kaynaklarına ve öğrencilerine sağladığı imkanlara önemli yatırımlar yapan İGÜ, 2017 yılında çok iddialı bir atılım süreci başlatmıştır. 
 
  Alman, İngiliz ve ABD’li akreditasyon kuruluşlarına başvuru yaparak sağlık bilimlerinden spor bilimlerine, sosyal bilimlerden mühendislik bilimlerine kadar akreditasyon değerlendirmelerine kendi isteği ile dâhil olan İstanbul Gelişim Üniversitesi, değerlendirme sonucunda da Türkiye’nin uluslararası akredite edilmiş en fazla programına sahip üniversitesi olmuştur. 
 
  Kalite güvence denetimleri sonucunda Bahar 2018 itibariyle İstanbul Gelişim Üniversitesi’nin toplam 63 programı AQAS, AHPGS, PEARSON, gibi kuruluşların görevlendirdiği uluslararası uzmanlar heyetleri tarafından ayrıntılı incelenmiş ve akredite edilmeye uygun bulunmuştur. 
 
AQAS: Almanya’da 2002’de kurulan ve Avrupa Kalite Güvencesi Birliği üyesi olan AQAS, Dünya genelinde 5000’den fazla programın değerlendirmesini yapmış bir kuruluştur. 90’dan fazla Alman üniversitesinin üyesi olduğu eğitim programlarının akreditasyonunu gerçekleştirmiştir. Verdiği akreditasyon, akredite edilen programın Avrupa standartları ve ilkelerine uygun olduğunu belgeliyor.
 
AHPGS: Almanya merkezli Accreditation Agency in Health and Social Sciences (AHPGS) sağlık, sosyal bilimler vb. dallarda verilen eğitimlerin akreditasyonunu yapmaktadır. Avrupa Kalite Güvencesi Birliği üyesi olan AHPGS, 120’den fazla ülkede 1200’den fazla programın akreditasyonunu tamamlamıştır.
 
PEARSON: Özellikle yabancı öğrenciler için İngilizce eğitim alanında eğitim programlarının uluslararası akreditasyonunu yapan bir İngiliz kuruluştur.
 
ABET: ABD merkezli olan Accreditation Board for Engineering and Technology (ABET) üniversitelerin mühendislik fakültelerini denetlemektedir.