Uluslararası Öğrenci Müdürlüğü

Başvuru ve Kayıt Süreci

gelişim üniversitesi
  1.   Uluslararası Öğrenci Müdürlüğü
  2. İçerik


Başvuru ve Kayıt Süreci


BAŞVURU SÜRECİ

Değerli Aday Öğrencilerimiz,

   Öncelikle İstanbul Gelişim Üniversitesi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz, Üniversitemiz uluslararası öğrenci kabulleri Uluslararası Öğrenci Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir. Başvuru işlemine başlamadan önce lütfen aşağıdaki belgelerin PDF formatında birer elektronik kopyasını aldığınızdan emin olun.


Lisans-Önlisans başvuruları için:

- Pasaportunuzun kopyası (kişisel bilgi sayfası)
Lise diplomasının fotokopisi (lisenin son sınıfında iseniz, durumunuzu belirten lise yönetiminin verdiği resmi bir mektup)
- Lise resmi transkripti
- Maksimum 1 sayfa motivasyon mektubu (Zorunlu Değil)


Lisans-Önlisans kesin kayıt için:

- Kesin Kayıt Evrakları Listesi Tıklayınız

Ticaret Müşavirliklerimiz ve Ataşeliklerimiz Tıklayınız

- Sivil Hava Kabin Yetkili Hastane Listesi Tıklayınız

- Sağlık Raporu Nasıl Alınır Tıklayınız

 Aile Onay Yazısı  Tıklayınız


 
 Lisansüstü başvuruları için:

- Pasaportunuzun kopyası (kişisel bilgi sayfası)
- Lisans diplomasının fotokopisi (lisansın son sınıfında iseniz, durumunuzu belirten yönetiminin verdiği resmi bir mektup)
- Lisansın resmi transkripti
Maksimum 1 sayfa motivasyon mektubu (Zorunlu Değil)

Doktora programına başvuru yapacak olan öğrenciler hem lisans hem yüksek lisans belgelerini sisteme yüklemeleri gerekmektedir. 


 Lisansüstü kesin kayıt için:

- Kesin kayıt evrakları listesi için Tıklayınız


İstanbul Gelişim Üniversitesi'ne başvuru yapmak iste​yen uluslararası öğrencilerin izlemesi gereken adımlar ve süreç aşağıdadır:
 

  • İstanbul Gelişim Üniversitesi için geçerli olan minimum kabul kriterlerini kontrol edin (https://international.gelisim.edu.tr/Sayfa/igu-kabul-kriterleri).   Diploma notunuzun üniversitemizce belirlenen kriterlere uymaması halinde YÖS sınavına girmeniz gerekmektedir. YÖS sınavı kesin kayıt yaptırmanıza engel olmayacaktır.
  • 2-5 iş günü içinde İstanbul Gelişim Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Müdürlüğü tarafından şartlı kabulünüz öğrenci takip sistemine yüklenecektir.
  • Şartlı kabul mektubunuzda belirtilen tutar depozito ödemesini yapın ve makbuzu takip sistemindeki "Dekont Yükle" sekmesinden sisteme yükleyin.
  • 5-10 iş günü içinde İstanbul Gelişim Üniversitesi Muhasebe biriminden ödeme onayı verilecek ve Uluslararası Öğrenci Müdürlüğü tarafından kabul ile vize mektuplarınız aynı sisteme yüklenecektir.
  • Ülkenizdeki en yakın T.C. Konsolosluğundan/Büyükelçiliğinden öğrenim vizesine başvurun.
  • Öğrenim vizeniz ile Türkiye’ye giriş yapın, İstanbul Gelişim Üniversitesi Rektörlük Binasında bulunan Öğrenci İşleri ofisini kesin kayıt için gerekli evraklar ile birlikte ziyaret edip kayıdınızı tamamlayın ve sağlık sigortası ve ikamet izni başvurusu yapabilmeniz için Uluslararası Öğrenci Müdürlüğüne başvurun.
  • Dil Yeterlilik Sınavına girin.
  • OBİS Sisteminizden ders programlarınızı kontrol edin.